Створити POI
подписчики
всего: 0

Озеро Світязь - карстового походження. Живлять його артезіанські джерела. Вода надзвичайно прозора і м'яка. Середня глибина водойми - 7 м, максимальна - 58,4 м. Довжина озера 9,3 км, ширина - 4,8 км . Водна поверхня займає площу 2750 Гектором. У вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти.

 

Посередині озерного простору головного шацького озера розташований острів. Його площа близько 7 гектарів. Острів заріс деревами і загадковий своєю екзотикою. Старожили стверджують, що існує шлях, по якому від берега до острова можна добратися по воді пішки.

 

Про озеро Світязь існує немало легенд.

 

Легенди - дивовижні , таємничі . Одна з них оповідає про те , що на тому місці, де зараз знаходиться озеро , стояв колись місто Світязь. Князь , який володів ним, був в союзі з новогрудським князем Міндовгом. Одного разу на Новогрудок напали вороги. Князь з дружиною поїхав на допомогу Міндовг, в місті залишилися старі, жінки і діти.Серед них була і красуня -дівчина , дочка князя.

 

Війська Міндовга і князя були розбиті, вороже військо підійшло і до міста Світязь. Тоді перед дочкою князя з'явився старий і сказав, що перетворить місто в озеро, а людей у квіти . І місто стало зникати, на місці його з'явилося озеро з чудовими квітами, які в народі називають царями.З тих пір кожної весни розцвітають на озері ці квіти.

Не випадково це озеро овіяне легендами, прославлене поетами, оспіване у піснях. Воно наділене красою незвичайною : то радісною, то сумної і тихою, то бунтарської . Начебто і не помітна вона, але велична . І важко зрозуміти, що надає озеру таку привабливість і неповторність.Може, те, що в ньому зібрані характерні риси рідного краю?

Як душа білоруса , Світязь відкрита і довірлива. Ні від кого не ховає вона своєї краси. З якого берега не глянеш - озеро все перед тобою : майже кругле, воно звідусіль бачиться , як на долоні. Підійди до самого берега , розсунь гілки - і милуйся ім.А якщо підеш по містку з дощок до альтанки, опинишся наодинці з озером , тишею , небом, яке не тільки над тобою, а й у Світязі , немов занурилося в нього і додало йому колір небесної блакиті.

 

Кожного, хто приїжджає сюди , охоплює той же душевне хвилювання, яке буває біля Софійського собору в Полоцьку , або біля пам'ятника Симону буднях о Несвіжі , або в Купалова Вязинке .

Озеро немов покладено серед лісу , та так акуратно, що не пошкоджено жодне дерево.А вони , дерева , ніби здивувалися, звідки воно взялося, і в цьому подиві подалися до нього , нахилилися , цікаві, над водою, щоб подивуватися на диво, та так і застигли назавжди. І стоять - в кучерявих шапках дуби , в зелених хустках їли , сором'язливі горобини , веселі берізки - і не можуть намилуватися Світязь.

 

Не може намилуватися ним і людина.Скільки б не приходив сюди, а дивишся на озеро ніби вперше, відкриваєш в ньому те, що раніше не помічалося. Мабуть , неможливо все відразу увібрати в серце.І надовго залишаються у пам'яті і тонка берізка, яка нахилилася до самої води , і прозора глибина, така прозора, що і через семиметровий шар води бачиш на дні камінці , і галасливі хвилі, і вузька біла стрічка піни біля берега , і очеретинка із золотистою бабкою на волоті .

 

Розташоване озеро на південному схилі Новогрудській височини, найвища точка якої піднята над рівнем моря на 323 метра. Тому тут дещо прохолодніше , ніж у сусідніх районах. А це, природно , відбивається на рослинному світі. Позначається і те, що озеро знаходиться на вододілі басейнів Німану і Щари .Біля нього немає великих річок і озер. Світязь живе самостійним життям. У озеро не впадає жодна річка, а витікає лише Своротва , приплив Молчаді . Рівень води в ньому завжди однаковий , не впливають ні танення снігу, ні великі дощі, ні посухи . Чому це так відбувається, давно цікавить людей.

 

 

Існує переказ, в якому говориться, що колись зацікавився цим місцевий пан. Він наказав селянам прорити два канали, щоб спустити з озера воду. Але вона так стрімко пішла по каналах, що затопила кілька будинків у селі.А пану після цього приснився сон, що прийшла до нього в образі дівчини Світязь і, грізно глянувши на нього , сказала, що якщо він не залишить своєї затії , то озеро розіллється і затопить все навколо на сім миль. Пан злякався , і канали були засипані. Сліди тих каналів є і зараз.Але інтерес до того, звідки надходить в озеро вода і куди вона йде , не залишив пана. За його наказом зловили трьох щук, окільцювали і пустили в озеро. На кільцях було написано : хто зловить щуку , повинен запросити пана на обід. Звичайно , не обід цікавив його.Минув деякий час , і дві щуки були спіймані : одна в Озеранах , біля Новоельні , інша - в Колдичевском озері під Барановичами . Так пан дізнався про підземні джерела , які пов'язують озеро Світязь з іншими озерами.

 

Яке ж воно, це легендарне озеро Світязь ? Розташоване на висоті 258 метрів над рівнем моря.Площа 2,24 квадратного кілометра. Довжина 1,7 , ширина 1,6 кілометра . Середня глибина 3 , найбільша 15 метрів. Біля берегів дно піщане, далі вистелено чорним мулом. Озеро повільно заростає. В ньому ростуть прібрежнік одноколірний, полушнік озерний та інші види. Збереглися рідкісні рослини. Деякі відносяться до дольодовикової флорі і флорі Середньої Європи.Це тетрадініум яванікум - рідкісний вид , який вперше був описаний на острові Ява. Збереглися релікти вищої водної рослинності , серед них лобелія Дортмана .

 

Але Світязь має наукову цінність ще й тому, що на берегах озера в дуже давні часи почав селитися осіб. Біля села Валевка знайдена стоянка пізнього палеоліту.Виявлено цінні знахідки того періоду.

 

 

.